כשהטבע והאומנות נפגשים

קיר מים או מפל קיר מים לבחירה בעיצובים שונים

מפל מים דמוי עץ

מה הוא קיר מים? קיר מים הוא קיר טרומי, יחסית קל משקל ואטום למים שבתוך הקיר מובנה גוף של מפל מים הכולל תעלות מים וצנרת.  על פני הקיר קימות טקסטורות בצורות שונות שהם הונדסו ועוצבו בתוך הקיר. עובי קיר המים לא עולה על 8 ס"מ ואורכו ורוחבו מיוצרים לפי הזמנה. קיר מים יושב בתוך מיכל מים ארוך וצר שבתוכו יושבת משאבת המים.

השימוש בקיר מים לדקורציה יכול להיות ב 2 צורות עיקריות: כנתמך ונצמד לקיר בבית / בגינה/ במרפסת/במשרד או כקיר מים שעומד בפני עצמו בחלל החדר ומשמש כמחיצה דקורטיבית להפרדה בין מקומות שונים. למשל יכול להפריד בין סלון לכניסה לבית בין סלון למטבח, במשרד בין עמדת עובד לעובד, הסתרת מטבח וכדומה, בעצם ניתן להשתמש בקיר מים כקיר דקורטיבי שגם מפריד או מכסה תחום מסוים. צריך לזכור שקיר מים או קיר מפל מים הוא בעצם סוג של מזרקת מים אך בשונה המים בו מחליקים מטה ולא יוצאים בזרם חזק למעלה או לצדדים. סוג זה של מזרקת מים הוא היום המילה האחרונה בדקורציה לבית במיוחד כאשר יש בו ערך ויזואלי מדהים ביופיו המשרה שלווה ורוגע. מפל קיר מים גם מעניק לנו צליל נעים לאוזן של פכפוך מים כמו בטבע וניתן לשלוט על איכות הצליל. מכאן מה שקובע את האיכות שנקבל מקיר מים הוא הצליל והמראה הוויזואלי. שני הדברים הללו נקבעים בראש ובראשונה על ידי בחירת טקסטורת קיר המים, כל טקסטורה שהמים זורמים עליה יוצרת מראה ויזואלי שונה וצליל מים שונה לכן פה הבחירה המרכזית של הלקוח בקיר המים. כאשר אין ברירה ואין אפשרות לשים מיכל מים ברוחב של לפחות מעל 30 ס"מ אנו נעצב על קיר המים טקסטורות חלקות או כמעט חלקות כמו : קיר מים אבן טבעית, קיר מים צפחה, קיר מים זכוכית, קיר מים מוחלק וכדומה, ונשתמש באפקטים של אור וצבע להדגשת מראה המים היורדים על קיר המים. ברוב המקרים ומומלץ מאוד ניתן להכניס מיכל מים של 35-40 ס"מ ברוחב מה שמאפשר לעבוד עם טקסטורות יותר חזקות על קיר המים וליצור משחקי מים יותר יפים כמו במפל קיר מים יפני. או מפל פסי בזלת או מפל קיר חלוקי בטון מגוון, או קיר מים עם תבליט אומנותי מיוחד למים .המילה האחרונה היום בעיצוב פנים וחוץ בתחום מזרקות ומפלי מים הם מפלי מים צמודים לקיר , הנבנים בעבודת יד אומנותית בכול גודל נדרש ובכול עיצוב טקסטורה. כל טקסטורה יוצרת מראה אחר של זרימת המים כתוצאה מהטקסטורה השונה: פסי בזלת או עם טקסטורת פסים יפנית  או טקסטורת שמים ועננים או טקסטורת אבן ציפחה או במראה חלק הם העיצובים הנדרשים יותר.

במזרקת קיר זכוכית שקופה אנו משתמשים על מנת להעביר את האור המשתקף, מפל קיר מים מזכוכית יכול לשמש כמחיצה שקופה למחצה, ניתן להפריד אתו בין חללים וחדרים, לחסום מעבר ועדין להשאיר מעבר של אור טבעי עם תמונה מדהימה של זרימת מים מרעננת על קיר מים מזכוכית,

מזרקות מים ומפלי קיר אחרים ניתן להצמיד לתוך הקיר בקו הקיר על ידי בנית נישה עם קיר גבס ולקבל מראה מושלם בקו נקי ונעים למראה ולאוזן או ניתן להצמיד לוח מפל קיר מים ללא נישה ולשים בצדדים עציצים או אלמנט אחר שיצור סמטריה מהצדדים. מראה המים היורדים ומושהים על ידי טקסטורת פסים או ציפחה יוצרים גלי מים על לוח מפל המים ומעניקים מראה מדהים ומהפנט

מזרקות צמודות קיר לבחירה בעיצובים שונים .

שליטה במים ובצליל. השליטה במים מושגת על ידי הכוונת עוצמת המים והטקסטורה שהמים יורדים עליהם. הדבר חשוב גם לצליל המים לאוזן האדם שהיה נעים ורך וגם על מנת לשלוט בנתזי המים מלוח קיר מזרקת המים. לדוגמא לוח חלק הכי קל תמיד המים יחליקו עליו ישר לתוך מיכל המים ללא נתזים, אך טקסטורת ציפחה בעלת שפיצי אבן חדים צריכים סיטוט על מנת שלא יתיזו מים.
מזרקת פסים יפנית (ממש פסים לא סתם חריצי רוחב כמו שקיים במזרקות פלסטיק לסוגיו) היוצרת קפיצות של גלי מים על הלוח ויוצרת את אחד המראות היפים ביותר של מים דורשת מומחיות. השליטה במים הוא פונקציה של עומק הפס המרחק בתחתית הפס ורוחב הפס עצמו ביחד עם כמות עוצמת המים ואופן פיזורה, (נוסחא לא פשוטה לחישוב) כל אחד מהפרמטרים משנה את אורכי הגל של המים ואת היכולת לגרום לצליל מים שונה אך גם לנתזים שונים למרחקים שונים, ולכן נדרשת פה מומחיות שפיתחנו וכן עבודת יד בליצור כל פעם במ"מ שונים את הפסים לריצוד המים ופיזורם בהתאם לדרישות השטח והלקוח.
מזרקות קיר מים יכולות לשמש גם לפנים וגם לחוץ.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד